Z oczywistych przyczyn, swoim nazwiskiem interesowałem się od zawsze, jego pochodnymi dopiero kiedy złapałem bakcyla genealogii. Dosyć szybko dowiedziałem się, że są w Polsce miejscowości nawiązujące do mojego nazwiska, wsie: Szczudły pod Ełkiem i Szczudłów koło Łodzi. Z ojczystych Sejn bliżej mi było na Mazury i Warmię, więc najpierw odkryłem Szczudły. Widziałem je na mapie a gdzieś około 2006 roku przejeżdżałem w pobliżu. Jadąc trasą z Augustowa do Ełku w pewnym momencie zauważyłem znak drogowy z napisem „Szczudły 2”.

W samochodzie było nas dwoje – ja i żona, więc uznałem że „Szczudły dwa” powinny się tutaj zatrzymać. Tak też zrobiliśmy. Nie byliśmy wtedy gotowi do zjechania z drogi i pokonania 2 km polnej drogi do wsi. Zadanie to odłożyliśmy na później, ale od ręki uwieczniliśmy znak drogowy na zdjęciu. Od 2007 roku firmuje ono moją stronę internetową http://www.szczudlo.eu
Kolejna okazja odwiedzenia wsi Szczudły pojawiła się dopiero w 2012 roku. Tym razem był czas na półgodzinne zatrzymanie i rozpoznanie sytuacji. Zjechaliśmy z asfaltu w piaszczystą drogę i po pokonaniu trasy 2 km byliśmy w Szczudłach. Swoje pytania o mieszkańców skierowaliśmy do sołtysa. Niestety rozczarował nas mówiąc, że nie ma tu i za jego czasów nie było nikogo z nazwiskiem Szczudło. Cóż było począć; zrobiliśmy parę fotek i w drogę.
Z czasem udało mi się nabyć książkę Grzegorza Białuńskiego pt. „Kolonizacja Wielkiej Puszczy (do 1568 roku – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie)”, Olsztyn 2002. Z tego opracowania oraz z Wikipedii wiem, że wieś Szczudły powstała bardzo dawno temu w ramach kolonizacji południowych i wschodnich terenów państwa Zakonu Krzyżackiego.

Wieś Szczudły  w gminie Kalinowo. 

Źródła podają, że wieś została założona w 1473 roku. Komtur ryński J.Ramung v. Rameck nadał Andrzejowi Raczce (Retzke) 8 włók na prawie magdeburskim z obowiązkiem pół służby zbrojnej. Kilka lat później, w 1479 roku wieś Szczudły występuje w wykazie bartników i rybaków z prokuratorii ełckiej.
W 1552 roku mieszkańcy wsi otrzymali następne 15 włók. W roku 1895 wieś, której nazwa do 1926 roku brzmiała Sczudlen, potem do 1945 Georgsfelde, liczyła już 18 gospodarstw o łącznej powierzchni 320 ha. W liczbie 136 mieszkańców było 9 Niemców, 126 Mazurów i 1 Polak. Wszyscy byli ewangelikami. U progu II wojny światowej, w 1939 roku było tam 96 mieszkańców w 18 domach. Gospodarstw rolnych 12.
Od 1945 roku wieś Szczudły zasiedlali mieszkańcy pobliskiej Suwalszczyzny, osadzeni wśród trzech rodzin autochtonów uważających się za Niemców. Dane z roku 1978 wykazują już tylko 32 mieszkańców i 7 gospodarstw. Przez 6 kadencji sołtysem wsi Szczudły był Antoni Bielski.
W latach 1975- 1998 wieś Szczudły przynależna była do województwa suwalskiego, aktualnie jest w warmińsko – mazurskim, powiecie ełckim, gminie Kalinowo.
Do wsi Szczudłów położonej w gminie Łowicz, powiecie łowickim, województwa łódzkiego, jeszcze nie udało mi się dotrzeć. Przejeżdżałem tuż obok kilkakrotnie ale pośpiech nie pozwolił na zatrzymanie i wywiad z sołtysem. Nie tracę jednak nadziei, że kiedyś to się uda. Raport na ten temat z pewnością pojawi się na blogu.