Tagi

,

Antoni Buchowski, syn Michała i Teresy Malinowskiej urodził się w Gawieniancach 9 listopada 1893 roku. Rewolucja Październikowa 1917 roku zastała go w carskim wojsku. Trafił tam jako pełnoletni już poddany cara Mikołaja II Romanowa, który objął władzę w 1894 roku, po przedwczesnej śmierci swojego ojca Aleksandra III. Najprawdopodobniej losy rzuciły Antoniego do Odessy, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Annę Malunas. W Odessie 19 marca 1918 roku urodziło się ich pierwsze dziecko, syn Józef. Po powrocie w rodzinne strony, Antoni z rodziną zamieszkał u ojca Michała, w Gawieniancach. Kiedy jego żona otrzymała spadek z Ameryki, kupił gospodarstwo w Pełelach, po rolniku, który wyjechał na Litwę. Wybór był najprawdopodobniej przypadkowy, bo tylko tam pojawiła się możliwość kupna ziemi. Było to około 1919 roku.BuchStach_Pele

Jak wiadomo, drugi syn Antoniego i Anny, Stanisław urodził się i wychowywał już w Pełelach. Starszy Józef otrzymał od ojca gospodarstwo w Krasnowie, a młodszy został z ojcem.
Stanisław urodzony w 1922 r. ożenił się z Katarzyną Pieczulis, z którą miał pięcioro dzieci; Jana, Józefa, Jadwigę, Czesława i Antoniego. Wychowało się tylko czworo, gdyż pierwszy z nich zmarł w wieku niemowlęcym. W 2012 r. mając 58 lat zmarł Czesław Buchowski, który był kawalerem.